Jak vznikly župy ČHJ
Co jsou župy a jak vznikly župy ČHJ
Župa je vyšší územně správní celek v některých zemích, převážně střední a východní Evropy.
Čechy byly rozděleny na župy již za dob Slavníkovců a Přemyslovců. Stařešinové a vojvodové větších kmenů, rozdělených na župy, přebývali na župních hradech, které byly majetkem celé župy a náboženským centrem (viz hradská soustava). V čele žup stáli župani dosazení knížetem. Původně byly župy samosprávné, v 11. století bylo jmění žup považováno za majetek vládce. Kmen Čechů měl 9 žup, mezi nimi například Řípskou, jejímž původním sídlem byl pravděpodobně Levý Hradec nebo Budeč. Na levém břehu Vltavy ležela župa Pražská, na pravém původně župa Vyšehradská, od potoka Stativnice k řece Mži slavníkovská župa Osecká, k níž byla později připojena i přemyslovská župa Podbrdská neboli Tetínská. S Tetínskou a Pražskou župou sousedila župa Kamejcká se sídlem na Vršku Kamýku, další župy byly například Kouřimská či Boleslavská. Roku 845 bylo v Řezně pokřtěno 14 českých županů.
Později, za rakouské monarchie, se do žup členily rovněž některé spolky, například Sokol, Orel či dobrovolní hasiči.
Župy po vzniku Československu byly regionální jednotky územní správy a samosprávy, existující ve dvou verzích mezi lety 1918 a 1928. Původně šlo o dočasně přejaté uherské župy na území Slovenska (do roku 1922) a Podkarpatské Rusi (do 1928). V roce 1920 byl přijat zákon o novém župním uspořádání celého Československa, vyjma Prahy a Podkarpatské Rusi. Na jeho základě byly v roce 1923 zřízeny na Slovensku nové župy, v českých zemích však kvůli politickému odporu zákon nikdy nevstoupil v platnost. Župní zřízení bylo v Československu zrušeno v roce 1928 a nahrazeno zřízením zemským.
Již v období rakouské monarchie se do žup členily také některé spolky, například Sokol, Orel či dobrovolní hasiči. Některé, historicky vzniklé hasičské župy, stejně jako sokolské župy byly pojmenovávány podle daného regionu, nebo nesly jména významných zakladatelů svých spolků.
Od roku 2000 je v české republice zavedena krajská územní správa.
Hasičské župy České hasičské jednoty
Nezávisle na územním uspořádání České republiky, vznikaly u České hasičské jednoty jako vyšší organizační celky Hasičské župy ČHJ ve kterých se hasičské sbory ČHJ sdružují podle platných stanov na základě dobrovolnosti a svého rozhodnutí. Průběh jejich vzniku byl následující:
- Povltavská 21.3.1993
- Sionská 1.6.1995
- Východočeská 16.2.1996
- Markéty 4.2.1999
- Podvysocká 2.11.1999
- Jana Roháče 17.9.2010
Hasičské župy ČHJ Sv. Markéty a Podvysocká se po nabytí účinnosti nového zákona o spolcích neregistrovaly ve spolkovém rejstříku a jejich sbory se rozdělily do župy Sionské a Jana Roháče.
Kontakty na starosty stávajících žup ČHJ:
Župa Východočeská starosta župy: Miroslav Obolecký tel.: 732 702 768 e-mail: obo.hlinsko@seznam.cz |
Župa Sionská starosta župy: Alena Závitkovská tel.: 723 993 167 e-mail: zavitkovska.alena@seznam.cz |
Župa Povltavská starosta župy: Jiří Soukup tel.: 777 477 345 e-mail: jiri.soukup.hasici@seznam.cz |
Župa Jana Roháče starosta župy: Josef Náhlovský tel.: 607 647 235 e-mail: sdhzdeslavice@centrum.cz |