Drobečková navigace

Co to byl „Tyfon“ a k čemu ho hasiči užívali

Tyfon“ je membránový signalizační přístroj, jehož membrána se rozechvívá účinkem stlačeného vzduchu, kysličníku uhličitého nebo i páry (používala se na lodích).

Zpět

„Tyfon“ je membránový signalizační přístroj, jehož membrána se rozechvívá účinkem stlačeného vzduchu, kysličníku uhličitého nebo i páry (používala se na lodích). Plyn se přivádí trubicí na střed membrány, kterou nadzvedává, proudí do trubice ve tvaru trýchtýře a vydává silný zvuk. Jeho předností je silný, daleko slyšitelný tón. Malá spotřeba plynné látky, pohotovost a možnost vysílat dlouhé nebo krátce přerušované tóny z něj tvoří spolehlivé poplašné zařízení. Poprvé byly tato zařízení použita k vyhlašování poplachů za první světové války. Využitím možnosti vytvoření různých tónů byly vyhlašován pro vojáky vojenský útok, letecký a plynový poplach.

Schéma tyfonu

 Po válce tato zařízení začaly využívat i hasičské sbory pro ohlašování požáru místo zvonů, které byly v mnoha případech armádou zrekvírovány pro výrobu patron. Stávalo se, že použití elektrických sirén selhalo zejména při poruchách elektrického vedení, nebo v době velkých bouřek, kdy se elektrický proud vypínal. Na rozdíl od zákopových „tyfonů“, které byly nižší a sestávaly zpravidla z jedné trubice, hasičské sbory používaly tyfony sestávající ze dvou, tří i více trubic o průměru kovové membrány 75 až 125 mm.

 Zvuk, který z nich vycházel narážel na kovový kužel a šířil se rovnoměrně po okolí. Přístroje se umísťovaly na věži kostela, na radnici i jiných vysokých budovách, na vysokém dřevěném nebo kovovém stožáru nebo na lezeckých věžích.

V Hasičských rozhledech, ročník XXXX z roku 1934 vydaném v Příbrami, pod redakcí Antonína Weise, je na str 115 a 116 uveden článek Josefa Trefného s názvem „Tyfon“ signalizační přístroj, ve kterém je popsán patentovaný nový „Tyfon“ firmy Krupp na stlačený kysličník uhličitý, nebo vzduch v ocelových tlakových lahvích. Přístroj tvořila sestava tří lahví, z nichž první a třetí láhev byly zásobní a stření láhev byla redukční s ventilem, ve které byl tlak snížen na 5-6 barů, odkud se trubicí přiváděl do tyfonů. Přístroj měl dva tlakoměry, z nichž jeden udával tlak v zásobních lahvích a druhý redukovaný tlak v pracovní láhvi. Signál byl dáván pomocí páčky ventily na střední láhvi. Viz následující obr.:

Obdobou tohoto patentu byl patentovaný signalizační přístroj Brněnské firmy Reton, u kterého jako zdroj stlačeného vzduchu byl použit uzavřený hrnec s ruční vzduchovou pumpou, pomocí které se nádoba na tlakovala a tlakový vzduch se pak pomocí tlačítkového ventilu s pružinou na trubce vedoucí ke čtyřem Tyfonům v horní části přístroje. Změnu tónu bylo možno regulovat pomocí páčky ovládající cylindr pod trubkami tyfonu.  Tyfon na fotografii pochází z Hlásné Třebáně u Prahy a lze jej zhlédnou v Hasičském muzeu ČHJ. Obdobné se nacházejí v Muzeu centra hasičského hnutí v Přibyslavi a v Hasičském muzeu v Novém Oldřichově.

 

Název Tyfon byl odvozen z antické mytologie, viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%BDf%C3%B3n

 

V řecké mytologii je Týfón (Τυφών, latinsky Typhon) obrovská hrozivá nestvůra, potomek matky země Gaie. Týfón byl její poslední dítě. Byl to obr se stovkou dračích hlav a s hlasem člověka, psa a býka. Měl obrovská křídla, pomocí niž rozpoutával hurikány a zemětřesení. Slovo Týfon znamená doslova „vířivý vítr“, z anglické výslovnosti pak vzniklo mezinárodní slovo tajfun.

 

Zpět